Не знам дали някой се е чудил откъде идва името на сайта ми, но може би сте обърнали внимание, че към края на декември 2010 г. се появи ново лого с отрязък от картина на чаршия. Това е още по-видно на Facebook страницата на сайта.
Картината е озаглавена “Златарската чаршия”, а художникът е Йозеф Обербауер (1853 – 1926). Намерих я докато търсех подходящо изображение из Google. Първо я срещнах в Wikipedia, а чак след това открих и копие с по-голяма разделителна способност на страницата на художествената колекция на Музей “Стара София”.
А името на сайта ми хрумна, защото винаги съм харесвал атмосферата на старите чаршии (доколкото си ги представям по описанията в литературата оттогава), които са били освен място за търговия и занаят, така също и основно средище за обмен на информация и общуване. Когато си представях блога си, в съзнанието ми постоянно изникваше идеята за древногръцката агора (мястото, на което се твърди, че ап. Павел е дискутирал идеите си със съвременниците си атиняни, виж Деянията на апостолите 17 гл.), а чаршията според мен е най-близкия български еквивалент.
ПРЕПРАТКИ:
– статия за Йозеф Обербауер в Wikipedia
– На 14 септември 2010 г. в Софийската градска художествена галерия (СГХГ) е открита изложба “Следите на града – Йозеф Обербауер (1854 – 1926)” по случай Деня на София (17 септември).
– още една публикация за въпросната изложба
– още една публикация за изложбата на личния сайт на арх. Добрина Желева-Мартинс
– страница с кратка биография и картини от Йозеф Обербауер на сайта на Стара София.
– тук може да наддавате (аз няма да получа нищо, така че не рекламирам) за картината “Каблешковата къща в Копривщица” на Обербауер.